Dziurawiec pospolity - Ziele Świętojańskie

  • Dziurawiec pospolity - Ziele Świętojańskie
  • Dziurawiec pospolity - Ziele Świętojańskie
  • Dziurawiec pospolity - Ziele Świętojańskie
  • Inne polskie nazwy to: krew Chrystusa, ziele Św. Jana, krzyżowe ziele, arlika. "Parę garstek zielska Ot, suche badyle, A tu zdrowia ludzkiego, Tu bożych łask tyle. ( W. Syrkomla)

Wir bitten ihnen Ratenkauf!

Inne polskie nazwy  to: krew Chrystusa, ziele Św. Jana, krzyżowe ziele, arlika. "Parę garstek zielska Ot, suche badyle, A tu zdrowia ludzkiego, Tu bożych łask tyle. ( W. Syrkomla)

Bylina o cierpkim smaku i ostrym korzennym, zapachu. W ziołolecznictwie stosowany wewnętrznie i zewnętrznie. Najczęściej dziurawiec jest stosowany  przy przejściowych zaburzeniach trawiennych i niedomaganiach wątroby. Używany na te dolegliwości jako napar z 1 łyżki ziela dziurawca, 1 łyżeczki ziela mięty pieprzowej i 1 łyżeczki rumianku pospolitego. Mieszankę zalewa się 2szklankami wrzątku. Pozostawia na 20 minut, cedzi się i pije 3 razy dziennie po pół szklanki przed posiłkiem. Takiego naparu używa się również do płukania ust przy niemiłym zapachu, zapaleniu gardła, nieżycie nosa a także do przemywania skóry przy stanach ropnych.

Na okłady do gojenia skóry można też wykorzystać olej dziurawcowy, który przygotowuje się z 50 g świeżych kwiatów (ziele ścina się na początku kwitnienia) i 200 g oleju roślinnego ogrzewanych na parze, mieszając do chwili, gdy kwiaty staną się kruche a płyn sczerwienieje. Wówczas cedzi się go, zlewa do flaszek i przechowuje w chłodnym miejscu. Taki olej jest szczególnie przydatny na oparzenia I i II stopnia, na odmrożenia i owrzodzenia żylakowe.

Na wzmocnienie systemu nerwowego można stosować napar z 1 łyżki ziela na szklankę wrzątku, pijąc po pół szklanki 2-3 razy dziennie na 30 minut przed posiłkiem a także wieczorem przed snem.

UWAGA! Nie należy stosować kuracji dziurawcowej dłużej niż 3 miesiące.

Opisy mieszanek zaczerpnięte z książki Danuty Tyszyńskiej-Kownackiej i Teresy Starek  "Zioła w polskim domu" wyd. WATRA

Dotatkowe informacje: http://www.poradnia.pl/ziololecznictwo/ziola-polskie/1523-dziurawiec-zwalcza-depresje-i-stany-lekowe

 

Frage zum Produkt stellen

Wenn die obige Produktbeschreibung unzureichend ist, können Sie uns eine Frage zu diesem Produkt schicken. Wir werden versuchen, Ihre Frage so schnell wie möglich zu beantworten.

Deine Daten werden gemäß der Datenschutzerklärung bearbeitet.

Felder mit einem Stern gekennzeichneten Felder sind Pflicht
pixel