FAQ - najczęściej zadawane pytania

WYBRANE PYTANIA DOTYCZĄCE TEMATYKI YERBA MATE:

 

1. Co to jest Yerba Mate?

Yerba Mate (łac. Ilex paraguariensis, herbata paragwajska, której indiańskie nazwy brzmią: caá mate, caá mati) jest rośliną znaną od stuleci. Za jej pierwszych użytkowników uznawani są Indianie z plemienia Guarani. Nazwa ta pochodzi od przekształconego łacińskiego słowa herba (zioło) i mati, które w języku keczua oznacza tykwę, czyli naczynie przeznaczone do parzenia zioła. Napar przeznaczony do picia, przyrządza się z wysuszonych, zmielonych liści, niekiedy także z dodatkiem gałązek.

2. Jak działa?

Napar Yerba Mate pozytywnie wpływa na cały organizm. Reguluje ciśnienie krwi, obniża napięcie mięśni szkieletowych, stymuluje pracę serca, pobudza trawienie, a także układ nerwowy. Napar zawiera większość witamin, sole mineralne, duże ilości ksantyn (oprócz kofeiny, teobrominę i teofilinę) oraz przeciwutleniacze o właściwościach antynowotworowych. Zauważono także pozytywny wpływ naparu na włosy i paznokcie.

3. Czy Yerba Mate jest używką?

Ze wzglądu na stosunkowo dużą zawartość ksantyn – pobudzających układ nerwowy, trzeba uznać ją za używkę.

4. Do czego służy rurka z dziurkami używana do picia?

Rurka wykonana z metalu bądź bambusa, zakończona niewielkimi otworami, przeznaczona jest do odcedzania fusów. Yerba mate zaparza się w podobny sposób, jak większość ziół. Susz niestety nie opada na dno naczynia, dlatego, aby nie przeszkadzał w delektowaniu się smakiem naparu, wymyślono sposób picia za pomocą rurki, noszącej nazwę – bombilla.

5. Dlaczego susz należy zalewać wodą o określonej temperaturze?

Susz najkorzystniej zalewać jest wodą o temperaturze nie wyższej niż 75-89 stopni C, aby nie pozbawić naparu wyjątkowego smaku oraz „mocy”. Yerba Mate to bardzo uniwersalna roślina. Możemy cieszyć się jej właściwościami popijając zimy napój, noszący nazwę „Terere”, jak również ciepły. Jednak zbyt wysoka temperatura szkodzi naparowi, pozbywając go właściwości smakowych, prozdrowotnych oraz odżywczych.

6. Czy Matę można przyrządzać na zimno?

Oczywiście. W Ameryce Południowej popularnym napojem, spożywanym podczas upalnych dni, jest susz zalany zimną wodą. Czasami do naparu dodawany jest lód, zioła, limonki oraz inne owoce, a także soki. Warto pamiętać, że im zimniejszą wodą zalejemy Matę, tym lepszy uzyskamy smak. Ten rodzaj przyrządzania ma swoją własną nazwę – terere.

7. Czy napar może być podawany dzieciom?

Przed laty w Argentynie propagowano ideę włączania ostrokrzewu paragwajskiego do diety młodzieży szkolnej, traktując go jako swego rodzaju suplement diety. Rząd argentyński skierował ten program przede wszystkim do ubogich rodzin, gdzie pojawiał się problem z codziennym, pełnowartościowym posiłkiem. Jednak ze względu na zawartość kofeiny oraz innych ksantyn, odradzamy spożywanie dzieciom.

8. Co oznaczają napisy na paczkach: Sin Palo i Con Palo?

Sin Palo to susz, zwierający jedynie listki. Con Palo to natomiast mieszanka listków z gałązkami.

9. Czym jest Palo Santo i Algarrobo?

Palo Santo i Algarrobo są najpopularniejszymi gatunkami drewna wykorzystywanymi do wyrobu naczyń, przeznaczonych do picia Yerba Mate. Tego typu naczynia nie wymagają żadnego wstępnego przygotowania. Dodatkowo, drewno gatunku Palo Panto znane jest z aromatycznej żywicy, wzbogacającej smak naparu.

10. Nie mam bombilli. Co robić?

Osoby, które nie posiadają bombilli, mogą zaparzyć susz, posiłkując się sitkiem do herbaty lub zaparzaczem do kawy. Napar z Yerba Mate zwiera znacznie więcej fusów, niż tradycyjna herbata liściasta. Dodatkowo nie chcą opadać na dno, dlatego tradycyjne sposoby zaparzania herbat, w tym przypadku mogłyby nie przynieść zadawalających rezultatów.

11. Jaki gatunek najlepiej wybrać na początku?

Osobom rozpoczynającym swoją przygodę z tym napojem polecamy zakup zestawy próbek (np. Wachlarz Smaków) lub 10 Przykazań Mateisty. Są to 30 gramowe porcje różnych gatunków, spośród których z całą pewnością wybierzecie te, najsmaczniejsze. Dla początkujących idealnym rozwiązaniem mogą być także 100 g opakowani. Dzięki nim z całą pewnością znajdziesz najlepszy smak dla siebie.

12. Jaka jest różnica pomiędzy poszczególnymi gatunkami?

Poszczególne gatunki różnią się pomiędzy sobą składem, smakiem, aromatem, ilością pyłu, a także sposobem suszenia. Mogą one zawierać same listki, bądź stanowić mieszankę listków z gałązkami, skomponowaną w różnych proporcjach. Niektóre gatunki wzbogacone są kawałkami owoców bądź aromatami.

13. Czy wszyscy mogą pić Yerba Mate?

Należy pamiętać, że Mate uznawana jest za używkę, dlatego nie powinny jej pić: dzieci, osoby ze schorzeniami żołądka, kobiety w ciąży i karmiące.

14. Czy można pić napar podczas ciąży?

Picie naparu w trakcie ciąży nie jest wskazane. Tylko dla zasmakowania można skomponować delikatny napar z pół łyżeczki suszu na szklankę lub z jednej saszetki.

15. Czy napar jest pomocny w kuracjach odchudzających?

Jest to bardzo skuteczny środek, zalecany w terapiach odchudzających. Na rynku dostępne są specjalne mieszanki odchudzające, wzbogacone o specjalne zioła, takie jak np. CBSe Silueta czy CBSe Regularis.

16. Czy Yerba Matę należy koniecznie pić z tykwy?

Napar pijemy tak, jak nam najbardziej smakuje. Zamiast tykwy można stosować gliniane lub ceramiczne kubeczki, bądź materę wykonaną z drewna Palo Santo lub Algarrobo. Jednak ze względu na walory smakowe i estetyczne, najczęściej używamy tykwy (calabazy).

17. Problem z przeciekającą tykwą

Aby zapobiec przeciekaniu naczynia, powinniśmy wykonać curado. Jest to pewien rodzaj hartowania naczynia. Fusy zależy zalać wodą o temperaturze mniej więcej 75 st. C i odstawić na noc. Następnie wydobywamy z wnętrza tykwy resztki pestek i owoców. Podczas całego okresu użytkowania naczynia, należy przechowywać je w wilgoci.

18.Czy napar można zaparzyć w szklance?

Z myślą o Europejczykach Yerba Mate produkowana jest w saszetkach (cocido) oraz pod postacią „instant”. Plantacja Las Marias spreparowała nawet specjalnie gatunek Taragui Vitalty, w taki sposób, by nadawał się do zaparzania wrzątkiem w najpopularniejszy u nas sposób – w czajniczku lub filiżance.

19. Co to jest Alpaka z której wykonuje się niektóre rurki do picia naparu?

Alpaka, nazywana jest również Nowym Srebrem. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami jest to „mosiądz wysokoniklowy”, znany pod nazwą alpaka, melchior, argentan, czy chińskie srebro. Stop posiada srebrzystobiały kolor i zawiera: 40-70% miedzi, 10-20% niklu i 5-40% cynku.


WYBRANE PYTANIA DOTYCZĄCE REJESTRACJI I WYSYŁKI:

 

1. Czy wymaganie zgody na przetwarzanie danych osobowych celem rejestracji jest zgodne z prawem?

Nie musisz się obawiać, nie czyhają tutaj na Ciebie żadne „kruczki prawne”. Przetwarzanie danych osobowych jest niezbędnym elementem prowadzenia każdego sklepu internetowego. Nie mam innej możliwości zarejestrowania danych osobowych kogoś, kto zamawia w naszym sklepie. Gdyby klient nie wyraził zgody na przetwarzanie, zaraz po złożeniu zamówienia, jego dane musiałyby zostać wykasowane z bazy danych, co utrudniłoby ewentualny proces reklamacji lub zwrotu, ponieważ okazałoby się, że taka osoba nigdy nie dokonywała u nas zakupów. Zapewniamy, że jakiekolwiek obawy związane z wyrażeniem zgody na przetworzenie danych osobowych są bezpodstawne.

2. Chciałbym się zarejestrować w sklepie, lecz nie wiem czy pociąga to za sobą jakieś konsekwencje. Prosiłbym o wyjaśnienie.

Zarejestrowanie się w naszym sklepie nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Rejestracja jest warunkiem koniecznym, aby móc dokonać zamówienie za pośrednictwem naszego sklepu. Dodatkowo daje kilka możliwości, takich jak ustawienie własnych profili do przeglądania produktów, czy wysyłkę newslettera. Rejestracja w sklepie jest darmowa i nie zobowiązuje do zakupów w naszym sklepie.

3. Czy mogę złożyć zamówienie i zapłacić przy odbiorze (za pobraniem)?

Owszem. Podczas składania zamówienia wystarczy wybrać opcję "płatność za pobraniem", za towar zapłacisz kurierowi przy odbiorze przesyłki.

4. Czy wystawiacie Państwo faktury VAT na firmy?

Oczywiście. Podczas składania zamówienia należy zaznaczyć kratkę „FAKTURA”, a w przypadku zakupów dokonywanych na firmę, również kratkę „NA FIRMĘ”. W formularzu danych pojawią się wtedy dodatkowe pola, takie jak nazwa firmy, regon i NIP. W trakcie dostawy kurier odbierze podpisaną przez Państwa kopię faktury.

5. Co się stanie z przesyłką w przypadku gdy kurier nie zastanie mnie w domu? Czy istnieje możliwość umówienia konkretnego dnia odbioru przesyłki?

Tak samo jak w przypadku przesyłek pocztowych kurier pozostawi awizo. W takim przypadku należy zadzwonić do firmy kurierskiej, celem określenia dokładnej godziny dostarczenia paczki.

pixel